Fakty i mity o wodzie
Fakty
WODĘ KRANOWĄ MOŻNA PIĆ BEZ PRZEGOTOWANIA
Woda kranowa jest czysta bakteriologicznie i można ją pić bez przegotowania. Laboratorium Badania Wody na bieżąco bada próbki wody dostarczanej do odbiorców. Wysoka temperatura wykorzystywana jest do zabicia mikroorganizmów, a te w uzdatnionej wodzie nie występują. W krajach Europy Zachodniej standardem jest podawanie wody kranowej w restauracjach.
JAKOŚĆ WODY W KRANACH JEST TAKA SAMA JAK JAKOŚĆ WODY W INNYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ
Woda dostarczana przez Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. jest równie wysokiej jakości, jak woda w innych europejskich miastach. Wymagania jakościowe, określone w przepisach polskich są tak samo szczegółowe jak wymagania unijne, a niektóre wskaźniki muszą spełniać jeszcze surowsze normy w stosunku do norm UE. W ostatnich latach WPWiK Sp. z o.o. dzięki inwestycjom zmodernizowało Stację Uzdatniania Wody, co umożliwiło nie tylko dystrybuowanie czystej wody, ale także dokładne sprawdzanie jej stanu.
Mity
W WODZIE KRANOWEJ ZNAJDUJĄ SIĘ GROŹNE BAKTERIE
Woda pitna dostarczana do kranów odbiorców jest stale monitorowana i nie zawiera żadnych szkodliwych dla zdrowia bakterii. Bezpieczeństwo bakteriologiczne zapewniają nowoczesne metody dezynfekcji, polegające na zastosowaniu na Stacji Uzdatniania Wody
w Wadowicach dwutlenku chloru oraz lamp UV.
TWARDA WODA MOŻE POWODOWAĆ POWSTAWANIE KAMIENI W ORGANIZMIE
Aby prawidłowo funkcjonować organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych. Niezbędne do życia są makroskładniki takie jak wapń, magnez oraz sód i potas. Powstawanie kamieni w organizmie człowieka wynika głównie z zaburzeń metabolizmu i nie ma związku z twardością spożywanej wody. Kamienie w organizmie człowieka to złogi z nierozpuszczalnych szczawianów, moczanów, fosforanów, struwitu lub cholesterolu.
CHLOR W WODZIE KRANOWEJ JEST NIEBEZPIECZNY
Dezynfekcja jest procesem koniecznym ze względu na możliwość skażenia mikrobiologicznego wody podczas jej przesyłania do odbiorców. Woda produkowana na Stacji Uzdatniania Wody ma bardzo długą drogę do pokonania aby dotrzeć do wszystkich odbiorców. Dwutlenek chloru stosowany na stacji do dezynfekcji zapewnia czystość i chroni wodę przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. Ilość stosowanego dwutlenku chloru
w technologii uzdatniania wody jest minimalna, nigdy nie przekracza dopuszczalnych norm, a w związku z tym poziom chloru obecny w wodzie jest zawsze bezpieczny dla zdrowia.