Woda w przyrodzie
Kilka słów
Woda w przyrodzie
Skąd się bierze woda w moim domu?
Zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody w Wadowicach
Scenariusz zajęć edukacyjnych – szkoła podstawowa
Czas: 55-80 min /w zależności od wieku zwiedzających/
Dział programowy: Kompetencje znajomości i stosowania metod poznawania przyrody
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z rolą wszechobecnej w przyrodzie wody,
procesami jej uzdatniania.
Cele szczegółowe:
Uczeń
– wie gdzie w przyrodzie znajduje się woda,
– rozumie znaczenie wody w życiu ludzi, roślin i zwierząt
– poznaje problemy związane z pozyskaniem wody i jej transportem,
– poznaje potencjalne źródła wody zdatnej do picia,
– poznaje niektóre sposoby uzdatniania wody.
Formy organizacyjne:
praca zbiorowa z całą grupą
Metody pracy:
opowiadanie
dyskusja
prezentacja multimedialna
Etapy i przebieg zajęć
Zaangażowanie
10 min
Zabawa w skojarzenia – “woda”, która jest zapowiedzią tematu zajęć.
Uczniowie kolejno mówią, co kojarzy im się z wodą. Pogadanka, podczas której prowadzący przybliża zwiedzającym znaczenie wody w przyrodzie, rozmieszczenie na kuli ziemskiej. Wyjaśnia dlaczego Ziemia nazywana jest “błękitną planetą”. Informuje, że na dzisiejszych zajęciach spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie: Gdzie w przyrodzie obecna jest woda? Komu i do czego jest potrzebna? Skąd się bierze woda w naszych kranach? Jak uzdatnia się wodę?
Prezentacja
15-20 min
Przedstawienie prezentacji na temat roli wody w przyrodzie oraz przedstawienie sposobu jej uzdatniania na przykładzie Stacji Uzdatniania Wody w Wadowicach.
Zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody
30-50 min
Poznanie poszczególnych etapów procesu uzdatniania wody. Poznanie pracy pracowników Stacji na stanowisku: laborant i dyspozytor.
Podsumowanie zajęć.